Daň z převodu nemovitostí

Pravidla pro bývalou daň z převodu nemovitostí (nově daň z nabytí nemovitých věcí) se mají měnit od dubna 2016. Jestliže Parlament stihne schválit vládní návrh, bude ji nově platit kupující a nikoli prodávající. Dosud byla též druhá strana obchodu státu ručitelem zaplacení daně a i toto ručení má být také zrušeno.

Půjčky a hypotéky

Nový zákon, který má platit od jara, zpřísňuje pravidla pro poskytovatele spotřebitelských půjček (i půjček nižších jak 5000 korun). Zavádí strop pro sankce za pozdní splátky, rozšiřuje možnosti předčasného splacení hypotéky bez sankcí, zpřísňuje podmínky poskytovatelům nebankovních úvěrů a má pomoci klientům bank, kterým končí dosavadní fixační období hypotéky. Návrh nové úrokové sazby pro další období jim bude muset banka poslat nejpozději tři měsíce před koncem fixace. Předpokládá se, že pro přísnější pravidla klesne počet firem nabízejících půjčky ze současných desítek tisíc na pouhé desítky, přičemž kontrolu nad nebankovními úvěry převezme Česká národní banka.

Minimální mzda

Od ledna 2016 se po roce opět zvyšuje minimální mzda a to o 700 korun na 9900 korun měsíčně (z 55 na 58,70 korun za hodinu). A zvyšují se i tarify takzvané zaručené mzdy (ta je vyšší jak minimální mzda), která je odstupňována podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce do osmi stupňů – osmi minimálních mzdových tarifů. Nezvyšuje se však životní minimum a existenční minimum. Zřejmě je cílem, aby se více vyplácela práce než pobírání sociálních dávek. Snad se jim to do budoucna podaří.