Koupě nemovitosti se řadí mezi čtyři nejvíce stresové situace v lidském životě.
Prodávající strana je ve většině případů zastupována realitní kanceláří, kupující bývají v tomto směru často v nevýhodě, jelikož jednají sami za sebe a nemívají žádnou odbornou podporu. „Podle průzkumu se více než 60 procent kupujících obává možných právních či technických problémů spojených s nákupem nemovitosti. Stejné procento dotázaných koupilo nemovitost přes realitní kancelář, a to přestože pouze třetina respondentů projevila důvěru v informace, které jim realitní kancelář poskytnula“.
Jak postupovat u stanovení tržní ceny nemovitosti?
Ačkoli se již řadu let odborníci snaží shromažďovat tržní ceny nemovitostí a data shrnovat do cenových map, jsou tyto údaje velice klamné a nepřesné. Dvě naprosto totožné nemovitosti prostě neexistují, a pokud je můžeme považovat za velice podobné, budou různé jejich okolní faktory (výhled, sousedé atd.).
Na co se zaměřit?
Udělejte si jasnou představu o nabídce a poptávce v dané lokalitě. Nenechte se ovládnout jen cenou zjistěte si také, jak dlouho se daná nemovitost takto nabízí. Je za tuto hodnotu skutečně prodejná?
Srovnávejte nemovitosti podle podobných parametrů (byt v panelovém domě bude mít odlišnou hodnotu než v domě cihlovém, ačkoli jsou ve stejné lokalitě).
Rekonstrukce nemusí být vždy výhodou. Váš vkus se nemusí líbit ostatním, a tak se vám investice do nové koupelny nemusí vždy vyplatit. Neplatí zde pravidlo, že náklady na rekonstrukci přičtete k ceně bytu. Naopak odstranění růžových kachliček může být pro kupujícího investicí navíc, a tím i důvodem ke snížení tržní ceny. Objektivně zhodnoťte možnosti, které nabízí okolní prostředí, jaká je v dané lokalitě infrastruktura?
Při stanovování tržní ceny nemovitosti musíme opravdu zohlednit každou maličkost, ale vyhnout se subjektivnímu hodnocení. Proto je dobré se v tomto případě obrátit na nezaujatého odborníka, nejlépe na realitního makléře, který se v dané oblasti pohybuje a má přesné informace o aktuální nabídce a poptávce.