Bývalou daň z převodu budou nově platit už jen kupující. Změny, které schválili poslanci a senátoři, dnes podepsal i prezident. Novela ruší i dosavadní institut ručitele, kterým je druhá strana obchodu. Podle výpočtů ministerstva financí ale mírně klesnou prodejní ceny nemovitostí, takže stát přijde o část výnosů.

Praha – Všech, kteří kupují nebo prodávají dům či byt, se dotkne změna v dani z nabytí nemovitostí, kterou po předchozím schválení Parlamentem dnes 28.7.2016 podepsal prezident Miloš Zeman.

Daň ve výši čtyř procent hodnoty převáděné nemovitosti bude nově platit kupující, a nikoli prodávající, jak je dosud obvyklé. Samotná výše daně, která se donedávna jmenovala daň z převodu nemovitostí, se nemění.

Novela začne tři měsíce poté, co vyjde ve Sbírce zákonů, což bývá pár dnů po podpisu prezidentem.

Novinka měla původně začít platit už od začátku dubna, poslanci ji ale nestihli včas projednat a schválit.

Podle dosavadní úpravy hradí daň z nabytí v zásadě prodávající, možná je ale i dohoda o tom, že ji zaplatí kupující. Druhá strana obchodu je pro stát ručitelem za zaplacení daně. Schválená novela má nyní zrušit také toto ručení.

Kupující platí daň z nabytí podle ministerstva financí ve většině evropských zemí. Změna má také odstranit problémy například při směně nemovitých věcí nebo při nabytí nemovité věci z majetku České republiky.

Ministerstvo financí pod Kalouskovým vedením spočítalo, že pokud bude daň platit kupující, klesnou prodejní ceny nemovitostí o 3,8 procenta, a stát tak přijde o část výnosů, které například v roce 2015 dosáhly téměř na 11 miliard korun. Tuto ztrátu má ale podle ministerstva vykompenzovat „snížení nedoplatků a zlepšení podmínek jejich vymahatelnosti“ u kupujících.

obr2

Hypotéky

Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější >>

Trh už se na změnu chystá

Podle odborníků na reality má připravovaná změna zákona přímý vliv na prodej nemovitostí. „Prodávající, kteří nepotřebovali peníze okamžitě, odkládali nabízení nemovitosti do doby, než tato úprava bude platná,“ popisuje spolumajitel realitní společnosti RE/MAX Center Daniel Kotula. Podle něj si na druhé straně řada lidí s nákupem pospíšila, aby za novou nemovitost neplatili víc.

Osvobození jen pro dokončené stavby

Novela dále například také omezuje osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově by se mělo vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, tedy nikoliv na rozestavěné.

„Důvodem je obtížná spravovatelnost tohoto osvobození při stávajícím znění zákona. Rozestavěné stavby se již nezapisují do katastru nemovitostí a pro správce daně je velmi obtížné dohledat, zda se v daném případě opravdu jednalo o první nabytí nemovité věci,“ uvádí úřad v důvodové zprávě k návrhu.