Shoduji se s tvrzeními z praxe, která uceleně popisují nejčastější triky realitních kanceláří „makléřů“. Chci jen prohlásit, že článek je napsaný opravdu z reálných konzultací a příkladů z praxe, které jsem také měl osobně možnost na vlastní kůži zažít ještě v období, kdy jsem se plně zabýval pouze stavebním řemeslem, než jsem také začal pracovat v realitní praxi. Společným pojítkem je nekvalitní, často podvodná aktivita některých realitních makléřů. Je nutné podotknout, že to není o realitkách. Je to především o lidech.
Jako samostatně prodávající vlastník nemovitosti se lehce můžete stát magnetem a štvanou zvěří pro některé realitní „makléře“. Pro většinu makléřů je jediný cíl, dosažení podpisu exkluzivní nebo jiné smlouvy, dohody o spolupráci atd. z důvodu, aby ji mohli nabízet a mít z nemovitosti jistou provizi. Na tom samo o sobě není nic špatného za předpokladu, že makléř bude plnohodnotně odvádět svou práci, vážit si Vámi svěřené důvěry, jednat korektním a férovým způsobem.
1. Falešný kupec
Makléř volá vlastníkovi a hned, aniž by nemovitost viděl, tvrdí „Já už mám kupce“ nebo „Já už přijedu s konkrétním zájemcem“. Přijedou na prohlídku a zájemce si nemovitost prohlíží, křičí a vyskakuje nadšením, že má o nemovitost strašně moc moc velký zájem a chce jít okamžitě do banky pro peníze na složení blokovacího depozita. Má to, ale jeden háček. Napřed musíte makléři podepsat exkluzivní smlouvu, aby makléř mohl celý obchod se zájemcem zrealizovat. Makléř předloží exkluzivní smlouvu. Vlastník je rád, že našel kupce a podepisuje. A zde šťastný příběh končí, pro vlastníka samozřejmě. Zájemce byl totiž nastrčená figurka, která měla pouze předstírat, aby vlastníka vylákala k podpisu smlouvy!!! Většinou má příběh toto pokračování: Po nějaké době prodávající zavolá a zjistí, že je složená záloha a vyřizuje se financování SUPER. V tomto režimu to trvá dalších X měsíců. Na základě Vašeho soustavného naléhání makléř usoudí, že je okamžik aby Vám sdělil „bohužel si to náš zájemce rozmyslel, už vaši nemovitost nechce, ale nebojte se, najdu Vám jiného“. A vlastník, jelikož šmejdovi podepsal šikovně sepsanou smlouvu, která se nedá bez sankcí vypovědět, je nucený doufat, aby mu makléř nějakého toho kupce skutečně přivedl. Je teď zcela v rukou „podvodníka“, protože to nic jiného není, když takovým způsobem makléř získá na vlastníkovi nemovitosti exkluzivní smlouvu.
2. Klamavá náborová inzerce.
Mladá rodina koupí ihned byt v Ostravě, spěchá, případně hledám dům či pozemek v této lokalitě, platím ihned. Nenechte se dojmout. Takovými a podobnými plakátky, ručně psanými papírky a inzeráty v bezplatné inzerci v tisku a inzertních portálech jsou naše města totálně znečištěna. V drtivé většině je právě vylepují, inzerují a vhazují do poštovních schránek právě realitní šmejdi.
3. Nereálná (neprodejná) cena
Makléř přijede na prohlídku a už od dveří slibuje: „ Když mi podepíšete exkluzivní smlouvu, já vám tu nemovitost prodám za milióny a milióny.“ Což vlastníkovi samozřejmě lahodí, protože si myslel, že za nemovitost dostane pouze půlku toho, co teď slibuje makléř „odborník“. S důvěrou podepíše exkluzivku a ono se nic neděje, čas ubíhá a stále žádný zájemce. Když pak vlastník makléřovi volá, tak makléř začne v tom lepším případě skuhrat, svíjet se a brečet na telefonu, že je špatná situace a že vlastník měl snížit cenu. A milý vlastník, protože už je nyní v časovém presu a peníze už potřebuje, podlehne… A sníží cenu, často i na méně než původně chtěl prodat sám, a ještě z toho mála pak při prodeji musí zaplatit makléřovi provizi.
4. Bleskovka
Tento trik je velmi rafinovaný. Makléř přijede na schůzku pozdě a hodně chvátá. Nemovitost slíbí prodat v nereálně krátkém čase v řádu dnů, má už přece kupce, „který má hotovost a prosí, aby mu tento makléř zajistil právě takovou nemovitost. Vše dokládá předtištěnou, graficky vyvedenou dohodou. Následně nastane moment pro urychlení obchodu pod vidinou prodeje za nejvyšší možnou prodejní cenu, vše podmíněno smlouvou, někdy velmi jednoduchou, krátkou, rychle čitelnou. Může také nastat opačná varianta se značně obsáhlou smlouvou. V každém případě, napsanou nesrozumitelně drobným písmem. Když pak následně smlouvu ztěžka pročítáte, zjistíte, že závazek prodat v tomto krátkém čase a za Vámi požadovanou cenu ve smlouvě chybí, nechybí tam, ale exkluzivní doložka. Když pak tuto smlouvu nedejbože podepíšete, nemůžete makléře zastihnout. Nebere vlastníkovi telefon a kancelář tohoto „úspěšného“ makléře nechá zapírat. Proč „úspěšného“?!!! Vy když pak jako vlastník, voláte na centrálu a chcete, aby se s prodejem vaší nemovitosti něco dělo, tak vám nakonec někdo po telefonu na centrále v Praze, Brně nebo v Ostravě poradí, ať tu smlouvu v klidu vypovíte. Což vlastník s radostí udělá. A zde se chytnul do dalšího špinavého triku. Jelikož tím porušil smlouvu, realitní kancelář záhy posílá fakturu s tučnou smluvní pokutou, která je napsaná v nečitelné smlouvě podepsané s „makléřem“.
5. „Tajný agent“
Makléř se po telefonu vydává za přímého zájemce a domluví si prohlídku. Na prohlídce se (v tom lepším případě) představí jako realitní makléř a začne vlastníkovi nutit smlouvu k podpisu. V tom horším případě se na prohlídce chovají jako běžný zájemce, nafotí si nemovitost a odjedou. Poté, aniž by vás jako vlastníka upozornili, začnou nemovitost inzerovat a nabízet klientům. Bez smlouvy s vlastníkem a samozřejmě, aniž by o tom věděl a bez jeho souhlasu. Pak přijedou s klientem a snaží se Vám vnutit smlouvu. To že se Vaše nemovitost objevuje tam, kde nechcete, za různé ceny, s fotografiemi, které jste neschválili, bez dovolení atd., to už tyto realitky neřeší. Bohužel toto je běžná praxe zejména u těch největších realitních kanceláří.
6. „Čistý protokol“
Makléř vám předloží k podpisu nevinně vypadající papír (protokol), kde je napsáno např. vlastník má zájem prodat nemovitost apod. Makléř většinou tvrdí, že jde jen o jakýsi protokol, který potřebuje pro šéfa. Pak ale prodávající zjistí, že se zavázal k zastupování realitce skrytou smlouvou, která se tvářila jako „protokol“ nebo přímo k exkluzivní smlouvě i když má prodávající doma pouze nevypsaný protokol s podpisem.
7. Směrovka
…v odkaze na všeobecné obchodní podmínky. Makléř Vám předloží k podpisu pěknou jednoduchou smlouvu, ve které není ani řádku o exklusivitě. Mezi řádky je nevině napsáno, že se vše řídí všeobecnými obchodními podmínkami, na konci smlouvy je pak napsáno, že klient si vše důkladně přečetl a souhlasí s obsahem této smlouvy (tudíž i s všeobecnými obchodními podmínkami). Pak v klidu nabízíte nemovitost sami a jednoho dne Vám zazvoní telefon a vysmátý, Vám dobře známý makléř Vám sdělí, že nemovitost nemůžete nabízet, jelikož máte smlouvu s ním. Makléř Vám pošle Všeobecné smluvní podmínky, se kterými jste souhlasili. Může tam být například klauzule, že „pokud není uvedeno jinak, pak je smlouva exklusivní a nemovitost nemůže klient nabízet ani sám ani prostřednictvím další třetí osoby“.
8. Velký šéf
„Makléř tvrdí, jak pracuje ve velké firmě“, ve které je třeba i jednatelem a kolik má lidí, nejlépe po celé republice. Na netu si zjistíte, že opravdu ve firmě pracuje 10 lidí, a to po celé republice. Pokud se podíváte na firmu blíž, zjistíte, že těch 10 lidí je jen nastrčených, uvedená telefonní čísla jsou sice platná, ale počet nemovitosti uveřejněných na webu neodpovídá velikosti firmy. Nakonec dojdete do firmy a zjistíte, že do tak malé kanceláře se nevejde ani polovina z uváděných lidí.
9. Já nic, já muzikant
„Může se také stát, když RK neprodá, budou chtít uhradit náklady spojené s prodejem.“ Jedná se o starý trik některých kanceláří. Když podepíšete realitce smlouvu a ona nemovitost neprodá v době, na kterou je smlouva uzavřena a Vy tuto smlouvu budete chtít řádně ukončit, může Vám dorazit faktura na úhradu nákladů spojených s neuskutečněným prodejem například tisícovka za jeden řádkový inzerát, pětistovka za jednu hodinu práce (hodin je třeba 50), sedm stovek za jednu prohlídku jako náhrada za cestovné (a těchto prohlídek je třeba 20), manipulační poplatek další tisícovka atd., suma sumárum máte platit sedmdesát tisíc a Vy jste nabízeli chatu třeba jen za tři sta tisíc korun.
10. Bolavá ruka
„Smlouvu musí podepsat jednatel firmy“…makléř s Vámi řádně vyplní smlouvu a nechá Vám ji podepsat. Sdělí Vám, že smlouvu musí podepsat za firmu jednatel společnosti, smlouvu si vezme a Vám už ji nikdy nepošle. Když se s nemovitostí nic neděje a Vy hledáte smlouvu, abyste ji mohli vypovědět, zjistíte, že jste ji nedostali nazpět. Pídíte se po ní a nakonec zjistíte, „co jste vlastně podepsali“, v lepším případě dostanete smlouvu tak, jak jste ji podepsali, v tom horším Vám ještě vymění stránky a poslední stránka je Vámi podepsaná. Vždy si podepsanou smlouvu ponechat.